Technológia potlače – sublimácia

Sublimačná tlač sa prvýkrát objavila v USA v 20. storočí. Ide teda o pomerne mladú techniku tlače, ktorá sa skoro rozšírila do Európy a dnes využíva sublimačnú technológiu výroby celý rad tlačiarní a závodov.

Ukázka technologie potisku sublimace sublimačním strojem

Čo je sublimačná tlač?

Sublimačná tlač patrí medzi transferové technológie a spája sa v nej využitie dvoch fyzikálnych javov. Sublimácia funguje tak, že sa grafická predloha vytlačí pomocou špeciálnej tlačiarne na prenosový papier, ktorý sa potom umiestni na produkt a zafixuje sa. Grafiku na hrnčeky prenášame pomocou lisu pri vysokej teplote. Požadovaná teplota na sublimáciu je 180 stupňov Celsia. Doba, ktorú potrebuje grafika na prenos, je približne 120-180 sekúnd.

Sublimačnú tlač aplikujeme predovšetkým na keramické hrnčeky, ktoré majú na sublimáciu prispôsobenú povrchovú úpravu. Sublimácia na hrnčeku patrí medzi veľmi ekonomicky výnosný druh kusovej potlače. Dosahuje výrazných a stálych farieb pri relatívne nízkych nákladoch.

Motívy, obrázky a logá vytlačené pomocou sublimácie sú vysoko odolné proti odieraniu, pretože obraz nie je iba na povrchu, ale farebné pigmenty sfarbia materiál do hĺbky.

Vhodné materiály na sublimáciu

Najznámejší materiál používaný na sublimáciu je 100 % polyester, ktorý ponúka najlepšie vlastnosti. Použiť je však možné tiež ďalšie materiály ako polyamid, polyakrylát, tricetát apod. Sublimačnú tlač je možné použiť predovšetkým na špeciálne upravené hrnčeky, ale tiež v textilnom odvetví na trička, dresy, posteľnú bielizeň, textílie z polyesteru alebo jeho zmesi a iné reklamné predmety.

Výhody

  • na dotyk nerozpoznateľná potlač
  • odolná voči oderu a chemickým látkam
  • nízka hmotnosť a vysoká pevnosť používaných médií
  • výrobky je možné prať aj chemicky čistiť
  • možnosť tlače vlastných fotografií
  • zdravotná a ekologická nezávadnosť

Nevýhody

  • sublimácia nezaručuje 100 % identickú farebnosť z originálnych tlačových dát
  • monitor vie zobraziť niektoré farby, ktoré tlačiarne nevedia vytlačiť

Použitie

Potlačou reklamných predmetov získate krásny darček pre svojich zamestnancov, partnerov či klientov, tak si prezrite našu ponuku.

Ak si neviete rady s výberom potlače, veľkostí, podkladmi alebo ďalšími vecami, určite sa na nás obráťte, radi vám pomôžeme. Ako sa s nami môžete spojiť, nájdete tu.